Faworki – frappe, to typowo karnawałowe łakocie, smażone i posypane cukrem pudrem.
W karnawale nie może zabraknąć smażonych potraw i wszelkiego rodzaju placków, we Włoszech każdy region ma swój typowy przepis.
Chiacchiere są nieuniknione, nazywane na różne sposoby w zależności od regionu, w środkowych Włoszech nazywamy je frappe, ale na przykład w Veneto są to crostoli lub galani, a w Piemoncie bugie, w Emilii, gdzie mieszkamy, nazywane są sfrappole.
Bez względu na ich nazwę, receptura jest zawsze bardzo podobna, mieszanka jaj, mąki, masła i cukru, wzbogacona niewielką ilością alkoholu, którym może być grappa, marsala lub białe wino.
Gotowe ciasto pozostawia się na około 30 minut, następnie rozwałkowuje bardzo cienko i wycina paski ciasta, po czym smaży na dużej ilości oleju lub smalcu. Po usmażeniu posypujemy cukrem pudrem.
Europejskie słodycze karnawałowe podobne do chiacchiere
Również w pozostałej części Europy tradycją jest przygotowywanie smażonych słodyczy na karnawał, istnieje wiele wersji słodyczy podobnych do naszego chiacchiere, faworki w Polsce, krostole w Chorwacji, žagaréliai na Litwie, räderkuchen w Niemczech, oreillettes we Francji, orejas w Hiszpania. Podobne doilci, cueca-virada przyrządza się również w Brazylii, zawsze z okazji karnawału.
Czym są polskie faworki?
Polskie faworki to smażone karnawałowe słodycze, ciasto z mąki i jajek ze śmietaną, bez drożdży iz niewielką ilością cukru. Nawet polska wersja ma nutę alkoholową. Faworki smażone są w dużej ilości oleju i posypane cukrem pudrem. Rezultatem są kruche i lekkie listki ciasta, pełne pysznych bąbelków.
Faworki, cieniutkie i chrupiące.
- 300g.mąki 00
- 40g.cukru
- 2żółtka
- 60g.mleka
- 30g.roztopionego masła
- Otarta skórka z pomarańczy
- Sok z całej pomarańczy
Z wszystkich składników zagnieść dość twarde ciasto.
Rozwałkować bardzo cienko, kroić faworki i smażyć na głębokim oleju.
Po usmażeniu oprószyć cukrem pudrem.