Pesto genueńskie jest jednym z fundamentów kuchni włoskiej, a zwłaszcza kuchni liguryjskiej.
Pesto genueńskie to zimny sos, którego głównym składnikiem jest bazylia, która zmieszana z pecorino, parmezanem, orzeszkami piniowymi, czosnkiem, olejem i solą (według tradycji jest to siedem składników pesto) staje się sosem o niepowtarzalnym smaku.
Tradycyjnie pesto genueńskie przygotowuje się przy użyciu marmurowego moździerza i tłuczka.
Dziś dla wygody przygotowuje się je za pomocą blendera (najlepiej z plastikowymi ostrzami), ale uważając, aby nie używać zbyt dużej prędkości i nie utleniać liści, gdyż uzyskamy ciemnozielony kolor pesto.
Pierwsze ślady tego pysznego sosu można znaleźć w XIX wieku i od tego czasu receptura pesto pozostaje niezmienna, mimo że rozpowszechniła się na całym świecie.
Pesto z bazylii to sos który uwielbiam, latem podaję z makaronem trofie linguine, domowymi gnocchi, ale używamy go również do przyprawiania bruschetty czy gotowanych ziemniaków.
Pewnego popołudnia z mężem i synem, który ma świetna zabawę przy tłuczeniu listków bazylii w moździerzu, przygotowaliśmy sobie zapasy na zimę. Tak więc skorzystam z okazji i podzielę się z Wami przepisem na sos pesto.
Składniki :
- 100 g. listków bazylii
- 40g. orzeszków piniowych
- 200g. oliwy z oliwek
- 150g. parmezanu
- 50g. pecorino
- 2 ząbki czosnku
- Sól gruba do smaku.
Przygotowanie :
Listki bazyli myjemy i dokładnie osuszamy
Wrzucamy do moździerza i ugniatamy razem z pokrojonym na kawałki czosnkiem i orzeszkami piniowymi (tak jak wyżej wspomniałam można pójść na skróty i użyć blendera)
Dodajemy oliwę, parmezan, pecorino i sól
Ugniatamy aż uzyskamy odpowiednią konsystencję.
Gotowe pesto podajemy z ugotowanym makaronem czy też używamy do posmarowania bruschette, ziemniaków.
Zapasy pesto mrozimy w małych pojemniczakach.